Välj en sida

Styrelse

FNH:s styrelse fastställer regelverket för avel, grund- och stambokföring samt avelsvärdering av Nordsvenska Brukshästar. 

.

Kåre Gustafson

Ledamot, Ordförande, Rep. BRUNTE

Emmetorp 1 A
612 75 Hällestad
070 – 555 04 63
ordforande@nordsvensken.org

Sune Hjerpe

Ledamot, Vice ordförande

Gusseröd 217
459 91 Ljungskile
070 – 721 70 34
gusserod@hotmail.com

Emma Norén

Ledamot, PR-ansvarig

Ryd Fällagård 2
342 63 Moheda
0708-770 558
pr@nordsvensken.org

Peter Ström

Ledamot, Stamboksredaktör

Tolleröd 1220
264 93 Klippan
070 – 265 65 90
stamboksforare@nordsvensken.org

Cecilia Hamilton

Ledamot, Veterinär/Forskning

Faringe Berga
740 10 Almunge
070 – 326 10 85
cecilia.hamilton@telia.com

Ingvar Karlsson

Ledamot, Ersättare BRUNTE

Kyrkbyn 1
566 93 Brandstorp
070 – 527 70 54

Jessica Rytter

Ledamot, PR-gruppen

Brunnmyrvägen 9
796 90 Älvdalen
073 – 922 22 15
jessica.rytter@nordsvenskdalarna.com

Marie Lidvall

Ersättare, körkursansvarig

Laxviken 360
835 62 Föllinge
073-182 44 06
marielidvall@hotmail.com

Lena Casselbrant

Ersättare, Körkursansvarig

Nås 236
776 92 Hedemora
070 – 289 55 92
lena.casselbrant@gmail.com

Per Danhard

Ersättare, Kontaktperson LRF Häst

Galvsbo 260
822 92 Alfta
070-555 73 29
perdanhard@hotmail.com

Övriga funktionärer

Annica Igemo

Sekreterare, Kassör

Tomasbo 102
733 61 Västerfärnebo
070 – 578 68 70
sekreterare@nordsvensken.org

Anna-Caisa Lindbäck

Registrator, Språngrulleansvarig, Licensansvarig

Storvägen 66
952 04 Påläng
070 – 780 58 00
registrator@nordsvensken.org

Emma Norén

Hemsidesansvarig, Tidningsredaktör

Ryd Fällagård 2
342 63 Moheda
0708-770 558
webred@nordsvensken.org

Adelina Svensson

Ungdomsgruppen sammankallande

Åsberg
333 78 Burseryd
073-539 20 36
adelinasvensson91@gmail.com

Sofia Martinsson

Ungdomsgruppen

Solrosgatan 4 A
582 49 Linköping
076 – 843 88 19
martinsson.sofia@gmail.com

Granskningsgruppen

Peter Ström

Granskningsgruppen, sammankallande

Slimminge 1216
264 91 Klippan
070 – 265 65 90
stamboksforare@nordsvensken.org

Bengt Emanuelsson

Ledamot Granskningsgruppen

Badgatan 6
467 31 Grästorp

Per Ericsson

Ledamot Granskningsruppen

Kärra 4
516 96 Aplared
070 – 528 00 98

Kåre Gustafson

Ersättare Granskningsgruppen

Emmetorp 1 A
612 75 Hällestad
070 – 555 04 63
ordforande@nordsvensken.org

Kjell Olsson

Ersättare Granskningsgruppen

Lane-Ryrs Köperöd 350
451 93 Uddevalla
070 – 683 87 06
maritaokjell@gmail.com

Valberedning

Björn Nordmark

Valberedning, sammankallande

Branseröd Truven
459 91 Ljungskile
070 – 323 33 72
truven@hotmail.com

Anne Hummel

Ledamot Valberedning

Grönnäs 270
446 92 Skepplanda
073 – 976 73 37
hummel.270@telia.comhummel.270@telia.com

Linn Gustavsson

Ledamot Valberedning

Östbjörka st. v. 28
795 91 Rättvik
070 – 635 95 29
linn.gustavsson@nordsvenskdalarna.com

Eva Samelius

Ledamot Valberedning

Tollstorp Solberga 1
585 98 Linköping
070 – 954 54 64
eva@samelius.se

Ann-Britt Bergqvist

Ledamot Valberedning

Bodlägden 160
832 94 Orrviken
070-396 23 69
abban80@hotmail.com
Share This