Avelshingstar

Stämmer informationen? Vill du ändra eller lägga till?
Skicka ett mail till cecilia.hamilton@telia.com

Klicka på hingstens namn för länk till Blå Basen.
Klicka på FNH-loggan för hingstens katalogsida.

NamnKatalog-sidaLicens 2020Län 2020ÄgareStation 2020
Albertino 1969 JaRTeam ElogeTeam Eloge
Nossebro
Algot (2115)JaPSEmil Elsius, SätilaEmil Elsius 070-2490583
Anna Elsius 070-6309965
Sätila
Asterix 2111JaEÅke KarlssonHelen Karlsson
Kolmården
073-6442338
Backdalas Kämpe 2048JaKBackdala HästgårdTom Larsson
Karlskrona
0768-998811
Bark 2022JaYBoteåortens hästavelsföreningJan Ove Lundqvist
Arnäsvall
0660-25 31 29
Bergman 2043JaECecilia & Maria KallanderCecilia & Maria Kallander
Vreta Kloster
0702 88 16 10
Berol 2049JaOReine JorefjordReine Jorefjord
Fjällbacka
072-2208959
Bjh Bele 2087JaORoland o Rosie ArvidsonRoland o Rosie Arvidson
Uddevalla
076-865 24 28
Bjuck 2078JaBDK/B NyholmenK/B Nyholmen
Pålänge
070-325 32 52
Bom Bom 2071JaIThomsson Hovslageri & KörningMats Thomsson
Klintehamn
070-647 04 97
Bonaparte 1926JaDKPoul Strunge
www.bonaparte1926.dk
Poul Strunge
btstrunge@gmail.com
Bonzo 2011JaLMFamiljen Ström Familjen Ström
Klippan
0435-231 51
Bovi 2088JaZAnna AnderssonAnna Andersson
Undersåker
070-277 50 32
Bozz 2023JaOGöran RohdénGöran Rohdén
Nösund
070-553 08 03
Brändabo Ådi 2062JaLMGöran JonassonKrister Jonsson
Hästveda
070-6788222
Buster 2112JaGEmma NorénEmma Norén & Ulf Magnusson
Moheda
0708-770558, 0706-929842
Bäckens Brolle 2032JaHGöran JonassonGöran Jonasson
070-889 05 28
Center 2052JaBDKathe NilssonJohanna Engman
Niemisel
070-349 33 32
Cesar 2089JaAnders Petrén
Cezar 2104JaOGöran RohdenGöran Rohdén
Nösund
070-553 08 03
Dacke 2024 Lars-Olof Lundgren
Diamant 1981JaOPer-Olof JakobssonPer-Olof Jakobsson
Uddevalla
0705-169987
Diod 2090JaFChristian GustavssonChristian Gustavsson
Hult
070-565 24 89
Dior 2019JaGAnna Berglund & Sofie JohanssonAnna Berglund & Sofie Johansson
Väckelsång
070-2037575
Djärv 2059JaRTeam ElogeTeam Eloge
Nossebro
Dollar (2116) JaKNeja Häst & SkogNeja Häst & Skog
Gränum
www.nejahastochskog.se
Elstad Blesen 2079JaRStein Bentstuen, NorgeTeam Eloge
Nossebro
Elveligutten 1959JaLMKarl-Inge KarlssonKarl-Inge Karlsson
Tollarp
044-32 51 38
Enok (2117)JaHAnette & Lars BackmanGöran Jonasson
Torsås
070-889 05 28
Eskil 1919JaDKLinda Nielsen och Jan Rostgaard
Själland & Öarna
http://www.nordsvensk-stutteri-eskil.dk/
+4530265034
Esperuds Bruno 2029JaTMadeleine BergvallMadeleine Bergvall
Skyllberg
070-545 78 25
Fabian 1954JaLMHannah AnderssonHannah Andersson
Osby
0733-121054
Fix 2044 JaZAnn-Britt Bergqvist & Andreas NilssonAnn-Britt Bergqvist & Andreas Nilsson
Orrviken
070-396-23 69
Furir 2063JaRChristina Allansdotter
0707-400390
Christina Allansdotter
Tidaholm
0707-400390
Gimli 1965JaEStjärnorps BrukshästarCecilia & Maria Kallander
Vreta Kloster
0702 88 16 10
Glim 2003JaHGöran JonassonGöran Jonasson
070-889 05 28
Glomstadgutten 1975JaSIngela Arpi & Mats WallinI Arpi & M Wallin
Molkom 0553-140 55
ingela.arpi@wallarp.se
Gutta 1960JaEEva & Rickard SameliusEva & Rickard Samelius, Linköping
070-9545464
Halm 2034JaNJenny GöranssonÅsa Zetterqvist
Knäred
0739979014
Halvar 2004JaFCecilia Hamilton Ingvar Karlsson
Brandstorp
070-527 70 54
Harpun 2045JaEEva & Rickard SameliusEva & Rickard Samelius, Linköping
070-9545464
Hasp 2035JaLMFamiljen Ström Camilla Kant
Kristianstad
072-725 42 50
HelixHelena Klarin Thor
Helman 2036JaEKåre GustafsonKåre Gustafson
Hällestad
070-555 04 63
Helmir 2091JaRPer AxelssonPer Axelsson
Lidköping
0510-125 02
Helvin 2009JaOSune HjerpeSune Hjerpe
Ljungskile
070-721 70 34
Henning 2081JaRHelen & Åke JohanssonTeam Eloge
Nossebro
Håbrand 2053 Fredrik Ottosson
Hårleman 2037
JaHGöran JonassonGöran Jonasson
070-889 05 28
Isidor 1976JaGMia Nyberg & Fredrik Hellmouth
hovslagaren@me.com
Mia Nyberg & Fredrik Hellmouth
Hovmantorp
073-360 50 40
Isman 1983JaCSidalens Naturbruk Cecilia Hamilton &
Dick Ferguson
Almunge
070-326 10 85
Kavaljer 1998JaRPer AxelssonPer Axelsson
Lidköping
0510-125 02
Klenod 2015JaNTommy GustavssonTommy Gustavsson
Laholm
070-367 33 13
Lazer 2025JaNLennart BengtssonLennart Bengtsson
Älvsered
0325-314 75
Lejkar 2064JaHSkogby StuteriLasse Ludvigsson
Ålebo, Vassmolösa
076 8856474
Lojal 2093JaNLennart Bengtsson
Älvsered
Lennart Bengtsson
Älvsered
070-5231475
Lukas 1961 Fredrik Ottosson
Lundar 1948JaXPer Danhard/Malin LindsPer Danhard/Malin Linds
Alfta
070-555-73 29
Max 2041JaRAgneta WeingårdChristina Allansdotter
0707-400390
Magne 2113 JaWLena CasselbrantLena Casselbrant
Hedemora
070-289 55 92
Midas 2016JaCUlrika MattssonUlrika Mattsson
Vattholma
0793 10 02 23
Mirollo 1985JaTDaniel & Alexander BergströmDaniel & Alexander Bergström
Örebro
Moprins 2085JaOLinda Snekkevåg
Norge
Sune Hjerpe
Ljungskile
070-721 70 34
Od 2101JaLMSara WidénSara Widén
Broby
073-3924892
Odin 1986 Anders Svensson
Paj 2069JaOKerstin & Stig RodinKerstin & Stig Rodin
Spekeröd
070-6595467
Plopp (2119)JaIMats Thomsson & Bissan ForslundMats Thomsson
Klintehamn
070-647 04 97
Porter 2026JaBDSidalens NaturbrukSidalens Naturbruk
Kalix
Primör 2038JaLMZerny & Eva JohanssonZerny & Eva Johansson
Huaröd
0730 – 555782
Pärlvine 2060JaOKarin AnderssonKarin Andersson
Henån
Radar 1955JaPSEva Lotta LiljenzinEva Lotta Liljenzin
Hällingsjö
Radix 2000JaWChristina Allansdotter
0707-400390
Agnetha Weingård
070-3349122
Rask 2086 JaACByske Skogstjänst ABByske Skogstjänst AB
070-366 06 88
Rolex 1937JaRTobias SandahlTeam Eloge
Nossebro
SkraarudknektenJaToranders Syversen, Norge
Tagel 2056JaZMalinda AlrikssonMalinda Alriksson
Alsen
070-343 68 39
Tanke 2017JaPSSune HjerpeRyasjö Hästgård
Sexdrega
0325-62 30 44
Teg 1988JaLMHåkan AnderssonHåkan Andersson
Linderöd
070-3222257
Ticktack 2108JaIEllen NorrbyEllen Norrby
Gotlands Tofta
073-567 55 04
Titan 2102JaPSLars & Anette Backman
Tittut 2098JaACBackfors gård, BjurholmJonas Nordlund
Bjurholm
070-2827146
Tofte 1938 Familjen Ström 
Torp-Bult (2120)JaLMSigvard GustavssonSigvard Gustavsson
Vittsjö
0708 250278
Torp-Strö 2109 JaLMSigvard GustavssonSigvard Gustavsson
Vittsjö
0708 250278
Torp-Tak 2039JaLMSigvard Gustavsson Sigvard Gustavsson
Vittsjö
0708 250278
Torp-Tum 2076JaLMSigvard GustavssonSigvard Gustavsson
Vittsjö
0708 250278
Trygg 2040JaXJorulf G & Ann RådalLars Danhard &
Diana Sandell
Alfta 0730-47 78 44
Tyke (2121)JaESofia GustafssonKåre Gustafson
Hällestad
070-555 04 63
Tyr 2077JaNorgeTerje Holkestad &
Sissel Rönning
Ulrik 2050JaOJohnny SvenssonJohnny Svensson
Hålta
072 544 30 06
Vale 2099JaNorgeJorulf Rådal
Wide 2084 (ex. Vide)JaGDennis och Gabriella HildingssonFamiljen Hildingsson
Kosta
072-207 99 54
Viking 1947JaCSören JohanssonSören Johansson
Örbyhus
Viktig 2001JaHTony LindgrenTony Lindgren
Figeholm
0491-314 03
Vält (2122)Familjen Ström 
Wellman 1993JaGLennart WiktorssonLennart Wiktorsson
Urshult
Zak 2070JaACBackfors gårdJonas Nordlund
Bjurholm
070-2827146
Zevs 2067JaLMStefan NilssonPeter Ström
Klippan
0435-231 51
Zixten 2018JaUMia WirenborgMia Wirenborg
Kungsör
073-994 51 00
Zudden 1992JaOMaria JohanssonMaria Johansson
Kareby
070-548 00 09
Zultan 1949JaEJorulf G. RådalKåre Gustafson
Hällestad
070-555 04 63
Älve 2028JaOSune HjerpeSune Hjerpe
Ljungskile
070-721 70 34