Välj en sida

Resultat avelsvärdering Grevagården

4 apr, 2022 | Avelsvärdering

Resultat 4-åriga nordsvenska brukshingstar Grevagården 26 mars 2022

72. Luring (2130) 

Mbr, vhip

Född 2018 hos Eva & Rickard Samelius, Linköping

e. Harpun 2045 u. Livia 23916 

ue. Gutta 1960 – Lindar 1823 – Juvenal 1799

Exteriör 8 8 8 8 8 = 40 poäng

Bruksprov 7 6 0 6 5 = 24 poäng

73. Ola 22-18-5031

Br

Född 2018 hos Anna Florell Berg, Herrljunga

e. Viktig 2001 u. Vallmo 23849 

ue. Rapid 1879 – Nalle 1848 – Kosack 1736

Exteriör 7 7 7 8 7 = 36 poäng

Bruksprov 7 5 7 6 8 = 33 poäng

74. Sånny 22-18-5154

Ljbr

Född 2018 hos Göran Jonasson, Torsås

e. Hårleman 2037 u. Sally 23984 

ue. Bronco 1980 – Faxe 1811 – Kerim 1599

Exteriör 8 8 8 8 8 = 40 poäng

Bruksprov 7 7 6 6 7 = 33 poäng

Godkänd enligt rasvisa krav

75. Thilt 22-18-5083

Br

Född 2018 hos Familjen Ström, Klippan

e. Lupin 2065 u. Titti 23882 

ue. Hasp 2035 – Vimmel 1974 – Udd 1900

Exteriör 8 8 8 8 7 = 39 poäng

Bruksprov 41 poäng

Resultat nordsvenska brukshingstar, äldre Grevagården 26 mars 2022

77. Salut 22-17 5129

Br

Född 2017 hos Göran Jonasson, Torsås

e. Bonaparte 1926 u. Sally 23984 

ue. Bronco 1980 – Faxe 1811 – Kerim 1599

Exteriör 9 9 8 9 7 = 42 poäng

Bruksprov 7 8 8 7 8 = 38 poäng

Godkänd enligt rasvisa krav

78. Torp-Bult (2120)

Br

Född 2017 hos Sigvard Gustavsson, Vittsjö

e. Boké 1979 u. Torp-Unita 22941 

ue. Sand 1888 – Åkve 1673 – Manke 1601

Exteriör 8 7 8 9 8 = 40 poäng

Bruksprov 10 9 10 8 10 = 47poäng

Godkänd enligt rasvisa krav

Bästa Bruksprov

79. Laagendølen 22-16-5110

Mbr

Född 2016 hos Hans Olav Laugerud & Nina Ringstad, Skollenborg, Norge

e. Björkhagens Modig 2051 u. Smedsmo Mirakel 26394 

ue. Skarprins 1935 – Syljesethrauen N 3524 – Sparknekt N 2224

Exteriör 8 8 8 9 8 = 41 poäng

Bruksprov 7 8 6 8 6 = 35 poäng

Godkänd enligt rasvisa krav

Resultat 3-åriga nordsvenska brukshingstar Grevagården 26 mars 2022

84.Balder 22-19-5105

Fx, bis vtul

Född 2019 hos Sven Birgersson, Månsarp

e.Radix 2000 u. Barka 23931 

ue. Glomstadgutten 1975 – Elveligutten 1959 – Obelisk 1857

Exteriör 7 7 7 7 9 = 37 poäng

FKP 3 3 3 4 4 = 17 poäng

85. Birk 22-19-5124

Br, –

Född 2019 hos Hannah Andersson, Osby

e. Fabian 1954 u. lsabella 22-08-0166 

ue. lsvind 1924 – Trolle 1912 – Rasmus 22-93-5126 (tillstånd 1996)

Exteriör 9 8 8 8 8 = 41 poäng

FKP 4 3 5 4 4 = 20 poäng

Mor ej stamboksförd

86. Bozze 22-19-5027

Br, –

Född 2019 hos Marianne Broberg, Brålanda

e. Bozz 2023 u. Tilja 23897 

ue. Orm1861 – Gorm 1892 – Mustard 1791

Exteriör 9 9 8 8 7 = 41 poäng

FKP 3 5 5 5 5 = 22 poäng

Godkänd enligt rasvisa krav

5:e plats

87. Eddie 22-19-5015

Sv, vvbf 

Född 2019 hos Kenneth Antonsson, Svanesund

e. Elstad Blesen 2079 u. Blanka 23733 

ue. Zultan 1949 – Centur 1783 – Myre 1826

Exteriör 9 9 8 8 8 = 42 poäng

FKP 4 5 5 5 5 = 24 poäng

Bruksprov 44 poäng

Godkänd enligt rasvisa krav

3:e plats

88. Hadar 22-19-5072

Sv, vhip str nsr snp 

Född 2019 hos Zarah Nilsson, Finspång

e. Helman 2036 u. Akleja 23578 

ue. Gutta 1960 – Teige Blesen 1872 -Skjerdingsson 1839

Exteriör 8 7 7 7 7 = 36 poäng

89.Herje 22-19-5087

Br, stj

Född 2019 hos Jonas Beronius Rimfors

e. Helmir 2091 u. Juvel 24072 

ue. Kronprins 1946 – Pilot 1866 – Bruno 1794

Exteriör 9 9 8 8 8 = 42 poäng

Godkänd enligt rasvisa krav

1:e plats

90. lmre 22-19-5020

Sv, stj 

Född 2019 hos Carina Arvebrink, Rydaholm 

e. Max 2041 u. Blåmålla 23979 

ue. Zudden 1992 – Ristvedt Grane N 98-2053 – Heirums Blåtind N 94-2043

Exteriör 7 7 8 9 9 = 40 poäng

FKP 4 5 5 5 5 = 24 poäng

Bruksprov 9 8 9 8 10 = 44 poäng

Godkänd enligt rasvisa krav

8:e plats

91. Mirello 22-19-5051

Mbr, gmg bis vtul vt hov hb 

Född 2019 hos Mats Olsson, Stillingsön

e. Bjh Bele 2087 u. Miramo 23732

ue. Moklompen 1966 – Ynar 1819 – Myre 1826

Exteriör 8 7 8 9 8 = 40 poäng

FKP 5 5 5 5 5 = 25 poäng

Godkänd enligt rasvisa krav

7:e plats

92. Morik 22-19-5043

Sv, snp 

Född 2019 hos Anna-Lena Johansson, Stenungsund

e. Moprins 2085 u. Tyra 23894

ue. Heirums Nils 1958 – Vätte 1909 – Bonus 1844

Exteriör 8 8 7 8 8 = 39 poäng

FKP 3 3 3 4 5 = 18 poäng

93. Rönn 22-19-5049

Skm (fx), strbls vtvfrf

Född 2019 hos Krister Johnsson, Hästveda

e. Brändabo Ådi 2062 u. Tubbarps Iris 23778

ue. Abbe 1953 – Ristvedt Grane N 98-2053 -Heirums Blåtind N 94-2043

Exteriör 6 6 6 7 7 = 32 poäng

94. Taktik 22-19-5086

Svbr, snp

Född 2019 hos Snärsbo’s Hästtjänst, Mjöbäck

e. Kravall 2005 u. Tindra 23306

ue. Vätte 1909 – Bonus 1844 – Skjerding 1739

Exteriör 9 9 7 9 8 = 42 poäng

Godkänd enligt rasvisa krav

2:e plats

95. Uno 22-19-5097

Mbr

Född 2019 hos Madelene Gustafsson & Angelica Olsson, Svanesund

e. Elstad Blesen 2079 u. Lynni 22-07-0002

e. Gorm 1892 – Troman 1726 – Bellman 1718

Exteriör 8 8 7 8 7 = 38 poäng

FKP 3 5 4 4 4 = 20 poäng

96. Vilbert 22-19-5068

Br, stjvvbf 

Född 2019 hos Familjen Ström, Klippan

e. Bonzo 2011 u. Volly 23558

ue. Vätte 1909 – Sand 1888 – Hajmon 1677

Exteriör 9 8 8 8 9 = 42 poäng

Godkänd enligt rasvisa krav

4:e plats

97. Widing 22-19-5003

Svbr

Född 2019 hos Petronella & Dennis Hildingsson, Kosta

e. Wide (ex Vide) 2084 u. Hildegard 23937

ue. Gutta 1960 – Malte 1950 – Skjerdingsson 1839

Exteriör 8 8 7 8 9 = 40 poäng

Godkänd enligt rasvisa krav

6:e plats

Med reservation för eventuella felskrivningar.

Liknande inlägg