hits counter
FNH_logga.png                                                             
 
Overksamma Hingstar i avel Hingstar ur avel Hingstlinjer Avelsvärdering Tappningslista Hovbroskröntgen Hingstkatalogen
Hem Föreningen EU-projekt Distrikt Avel Registrering Hingstar Ston KBI/FKP Utmärkelser PR/Info allmänt FNH-Ungdom Distriktsaktiviteter Utbildningar Forskning Hästannonser Kontakt Länkar Kalendarium Hästdagar

Licenser 2019

HINGSTAR 2019 I AVEL SORTERADE LÄNSVIS FINNS HÄR
Namn Licens Redo-visat 2019 Län 2019 Ägare Station 2019
Albertino 1969     R Team Eloge Team Eloge, Nossebro
Backdalas Kämpe 2048     K Backdala Hästgård Backdala Hästgård, Karlskrona
Balder 2002  Ja   Danmark Andrea Schmidt Andrea Schmidt, Danmark
Bark 2022     Y Boteåortens hästavelsförening Jan-Ove Lundqvist Arnäsvall
Bergman 2043     E Cecilia & Maria Kallander Cecilia & Maria Kallander, Vreta Kloster
Berol 2049     O Reine Jorefjord Reine Jorefjord, Fjällbacka
Bjh Bele (2087)     O Roland o Rosie Arvidson Roland o Rosie Arvidson, Uddevalla
Bjuck 2078     BD K/B Nyholmen K/B Nyholmen, Pålänge
Boké 1979  Ja   K Jörgen Andersson & Nanna Engstrand Jörgen Andersson & Nanna Engstrand, Olofström
Bom Bom 2071     LM Thomsson Hovslageri & Körning Thomsson Hovslageri & Körning, Gustavslund
Bonaparte 1926  Ja   Danmark Poul Strunge Poul Strunge, Danmark
Bonzo 2011     LM Familjen Ström  Familjen Ström, Klippan
Bovi (2088)     Z Anna Andersson Anna Andersson, Undersåker
Bozz 2023     O Göran Rohdén Orust hingstförening, Göran Rohdén Nösund
Brändabo Ådi 2062     LM Göran Jonasson Krister Johnsson, Hästveda 
Bule 2008     E Johan Pettersson Johan Pettersson, Rimforsa
Bäckens Brolle 2032     X Martin Ståhlklo Martin Ståhlklo, Edsbyn
Center 2052     Kathe Nilsson Kathe Nilsson, Björkvik
Certino 1956     C Sidbäcks Körhästar Sidbäcks Körhästar, Uppsala
Cesar (2089)     H Tore o Kristina Stockman Tore & Kristina Stockman, Götene
Dacke 2024     BD Lars-Olof Lundgren Stall Lillberget, Blåsmark
Diamant 1981     O Per-Olof Jakobsson Per-Olof Jakobsson, Uddevalla
Diod (2090)     F Christian Gustavsson Christian Gustavsson, Hult
Dior 2019     G Anna Berglund & Sofie Johansson Anna Berglund & Sofie Johansson, Väckelsång
Djärv 2059     R Team Eloge Team Eloge, Nossebro
Elstad Blesen 2079     R Stein Bentstuen, Norge Team Eloge, Nossebro
Elveligutten 1959     LM Karl-Inge Karlsson Karl-Inge Karlsson, Tollarp
Ene-Blacken 1923     O Per Ericsson Per Ericsson, Aplared
Eskil 1919     Danmark Linda Nielsen och Jan Rostgaard Linda Nielsen/Jan Rostgaard, Svinninge, D-mark
Esperuds Bruno 2029     T Madeleine Bergvall Madeleine Bergvall, Skyllberg
Fabian 1954     LM Hannah Andersson Hannah Andersson, Vinslöv
Fix 2044     Z Ann-Britt Bergqvist & Andreas Nilsson Ann-Britt Bergqvist & Andreas Nilsson, Orrviken
Furir 2063     R Christina Allansdotter Christina Allansdotter, Tidaholm
Gimli 1965     E Stjärnorps Brukshästar Stjärnorps Brukshästar Vreta Kloster
Glim 2003  Ja   H Ronny Persson Göran Jonasson, Torsås
Glomstadgutten 1975     S Ingela Arpi & Mats Wallin Ingela Arpi & Mats Wallin, Molkom
Greven 2068     E Kåre Gustafson Kåre Gustafson, Hällestad
Gutta 1960     E Eva & Rickard Samelius Eva & Rickard Samelius, Linköping
Halm 2034     LM Jenny Göransson Jenny Göransson, Brösarp
Halvar 2004     C Cecilia Hamilton  Cecilia Hamilton, Almunge
Harpun 2045     E Eva & Rickard Samelius Eva & Rickard Samelius, Linköping
Hasp 2035     LM Familjen Ström  Familjen Ström, Klippan
Heirums Nils 1958     R Team Eloge Team Eloge, Nossebro
Helman 2036     E Kåre Gustafson Kåre Gustafson, Hällestad
Helmir (2091)     E Kåre Gustafson Kåre Gustafson, Hällestad
Helvin 2009     O Sune Hjerpe Sune Hjerpe, Ljungskile
Henning 2081     R Team Eloge Team Eloge, Nossebro
Håbrand 2053     AC Fredrik Ottosson Fredrik Ottosson, Vindeln
Hårleman 2037     H Göran Jonasson Göran Jonasson, Torsås
Isidor 1976     G Mia Nyberg & Fredrik Hellmouth Mia Nyberg & Fredrik Hellmouth, Hovmantorp
Isman 1983     BD Sidalens Naturbruk  Sidalens Naturbruk, Kalix
Kavaljer 1998     R Per Axelsson Per Axelsson, Lidköping
Klenod 2015     N Tommy Gustavsson Tommy Gustavsson, Laholm
Korpral (2092)     E Kåre Gustafson Kåre Gustafson, Hällestad
Kravall 2005     E Kåre Gustafson Kåre Gustafson, Hällestad
Lazer 2025     N Lennart Bengtsson Lennart Bengtsson, Älvsered
Lejkar 2064     H Skogby Stuteri Skogby Stuteri, Kvibille
Léon 1936     N Birgitta Gralén Birgitta Gralén, Fjärås
Lojal (2093)     N Lennart Bengtson Lennart Bengtson, Älvsered
Lukas 1961     AC Fredrik Ottosson Fredrik Ottosson, Vindeln
Lundar 1948     X Per Danhard/Malin Linds Per Danhard/Malin Linds, Alfta
Lupin 2065     X Per Danhard Per Danhard/Malin Linds, Alfta
Marre 1928     BD Jan Robert Larsson Jan Robert Larsson, Piteå
Max 2041     W Agneta Weingård Agnetha Weingnård, Gustafs
Midas 2016     C Ulrika Mattsson Ågårdens häst & maskintjänst
Mirollo 1985     T Daniel & Alexander Bergström Daniel & Alexander Bergström, Örebro
Moprins 2085     Norge Linda Snekkevåg Linda Snekkevåg, Norge
Morrgann (2094)     E Hans Wincent Hans Wincent, Åtvidaberg
Myromsli Svensken 1967     C Sidbäcks Körhästar Sidbäcks Körhästar, Uppsala
Odin 1986     X Anders Svensson Anders Svensson, Hudiksvall
Opus (w) 1860     G Wiktoria Lindqvist Wiktoria Lindqvist, Moheda
Paj 2069     O Kerstin & Stig Rodin Kersin & Stig Rodin, Spekeröd
Porter 2026     BD Sidalens Naturbruk Sidalens Naturbruk, Kalix
Primör 2038  Ja   LM Zerny & Eva Johansson Zerny & Eva Johansson, Huaröd
Prius (2095)     Y Knut-Erik Eriksson Knut-Erik Eriksson, Torpshammar
Pärlvine 2060     O Karin Andersson Karin Andersson, Henån
Radar 1955     PS Eva Lotta Liljenzin Eva Lotta Liljenzin, Hällingsjö
Radix 2000     R Christina Allansdotter Christina Allansdotter, Tidaholm
Rask 2086     AC Byske Skogstjänst AB Byske Skogstjänst AB, Byske
Rolex 1937     R Tobias Sandahl Team Eloge, Nossebro
Rykt (W) 1882     C Mette Ahlström Mette Ahlström, Stockholm
Safir (2096)     E Jonas Beronius Jonas Beronius, Rimforsa
Smedsmo Lindar 1978     R Peter Gerborn Team Eloge, Nossebro
Stråberga Frasse 1971     T Maria Lyktberg Maria Lyktberg, Hallsberg
Tagel 2056     Z Malinda Alriksson Malinda Alriksson, Alsen
Tanke 2017     O Sune Hjerpe Sune Hjerpe, Ljungskile
Teg 1988     H Björn Gustavsson Björn Gustavsson, Vimmerby
Therje 2027     England David Lenihan David Lenihan, England
Thrim 1957     X Anders Svensson Anders Svensson, Hudiksvall
Tittut (2098)     AC Backfors gård, Bjurholm Backfors gård, Bjurholm
Tofte 1938     LM Familjen Ström  Familjen Ström, Klippan
Torp-Tak 2039  Ja   LM Sigvard Gustavsson  Sigvard Gustavsson, Vittsjö
Torp-Tum 2076  Ja   LM Sigvard Gustavsson, Jan Pålsson Sigvard Gustavsson, Vittsjö
Trygg 2040     Norge Jorulf G & Ann Rådal Jorulf G & Ann Rådal, Norge
Tyr 2077     R Terje Holkestad/Sissel Rönning Terje Holkestad/Sissel Rönning, Norge
Ulrik 2050  Ja   O Johnny Svensson Johnny Svensson, Hålta
Vale (2099)     Norge Jorulf Rådal Jorulf Rådal, Hegra, Norge
Wide 2084 (ex. Vide)     G Familjen Hildingsson Familjen Hildingsson, Kosta
Viking 1947     C Sören Johansson Sören Johansson, Uppsala
Viktig 2001     H Tony Lindgren Tony Lindgren, Figeholm
Vind 1942     LM Karl-Inge Karlsson Karl-Inge Karlsson, Tollarp
Vrake 1994     T Ann-Katrin Karlsson Ann-Katrin Karlsson, St. Mellösa
Wellman 1993     G Lennart Wiktorsson Lennart Wiktorsson, Urshult
Zak 2070     AC Backfors gård Backfors gård, Bjurholm
Zevs 2067     D Stefan Nilsson Stefan Nilsson, Björkvik
Zixten 2018     U Mia Wirenborg Mia Wirenborg, Kungsör
Zoldat 1995     PS Lars-Åke Johansson Lars-Åke Johansson, Sexdrega
Zudden 1992     O Maria Johansson Maria Johansson, Kareby
Zultan 1949     Norge Jorulf G. Rådal Jorulf G. Rådal, Norge
Älve 2028     S Sune Hjerpe Rolf Olsson, Årjäng
Ämme (2100)     O Sune Hjerpe Sune Hjerpe. Ljungskile
Valid CSS!

Sidan uppdaterad 2019-03-21  Copyright: 2015-2020 All rights reserved