hits counter
FNH_logga.png                                                             
 
Overksamma Hingstar i avel Hingstar ur avel Hingstlinjer Avelsvärdering Tappningslista Hovbroskröntgen Hingstkatalogen
Hem Föreningen EU-projekt Distrikt Avel Registrering Hingstar Ston KBI/FKP Utmärkelser PR/Info allmänt FNH-Ungdom Distriktsaktiviteter Utbildningar Forskning Hästannonser Kontakt Länkar Kalendarium Hästdagar

Licenser 2019 länsvis

HINGSTAR 2019 I AVEL, LÄNSVIS TILL FÖREGÅENDE SIDA
OBS! Länkarna fungerar endast på föregående sida
Namn Licens Redo-visat 2018 Län 2019 Ägare Station 2019
Håbrand 2053     AC Fredrik Ottosson Fredrik Ottosson, Vindeln
Lukas 1961     AC Fredrik Ottosson Fredrik Ottosson, Vindeln
Rask 2086     AC Byske Skogstjänst AB Byske Skogstjänst AB, Byske
Tittut (2098)     AC Backfors gård, Bjurholm Backfors gård, Bjurholm
Zak 2070     AC Backfors gård Backfors gård, Bjurholm
Bjuck 2078     BD K/B Nyholmen K/B Nyholmen, Pålänge
Dacke 2024     BD Lars-Olof Lundgren Stall Lillberget, Blåsmark
Isman 1983     BD Sidalens Naturbruk  Sidalens Naturbruk, Kalix
Marre 1928     BD Jan Robert Larsson Jan Robert Larsson, Piteå
Porter 2026     BD Sidalens Naturbruk Sidalens Naturbruk, Kalix
Certino 1956     C Sidbäcks Körhästar Sidbäcks Körhästar, Uppsala
Halvar 2004     C Cecilia Hamilton Cecilia Hamilton, Almunge
Midas 2016     C Ulrika Mattsson Ågårdens häst & maskintjänst, Vattholma
Myromsli Svensken 1967     C Sidbäcks Körhästar Sidbäcks Körhästar, Uppsala
Rykt (W) 1882 C Mette Ahlström Mette Ahlström, Stockholm
Viking 1947     C Sören Johansson Sören Johansson, Uppsala
Center 2052     D Kathe Nilsson Kathe Nilsson, Björkvik
Zevs 2067     D Stefan Nilsson Stefan Nilsson, Björkvik
Balder 2002  Ja   Danmark Andrea Schmidt Andrea Schmidt, Danmark
Bonaparte 1926  Ja   Danmark Poul Strunge Poul Strunge, Danmark
Eskil 1919     Danmark Linda Nielsen och Jan Rostgaard Linda Nielsen/Jan Rostgaard, Svinninge, D-mark
Bergman 2043     E Cecilia & Maria Kallander Cecilia & Maria Kallander, Vreta Kloster
Bule 2008     E Johan Pettersson Johan Pettersson, Rimforsa
Gimli 1965     E Stjärnorps Brukshästar Stjärnorps Brukshästar, Vreta Kloster
Greven 2068     E Kåre Gustafson Kåre Gustafson, Hällestad
Gutta 1960     E Eva & Rickard Samelius Eva & Rickard Samelius, Linköping
Harpun 2045     E Eva & Rickard Samelius Eva & Rickard Samelius, Linköping
Helman 2036     E Kåre Gustafson Kåre Gustafson, Hällestad
Helmir (2091)     E Kåre Gustafson Kåre Gustafson, Hällestad
Korpral (2092)     E Kåre Gustafson Kåre Gustafson, Hällestad
Kravall 2005     E Kåre Gustafson Kåre Gustafson, Hällestad
Morrgann (2094)     E Hans Wincent Hans Wincent, Åtvidaberg
Safir (2096)     E Jonas Beronius Jonas Beronius, Rimforsa
Therje 2027     England David Lenihan David Lenihan, England
Diod (2090)     F Christian Gustavsson Christien Gustavsson, Hult
Dior 2019     G Anna Berglund & Sofie Johansson Anna Berglund & Sofie Johansson, Väckelsång
Isidor 1976     G Mia Nyberg & Fredrik Hellmouth Mia Nyberg & Fredrik Hellmouth, Hovmantorp
Opus (w) 1860     G Wiktoria Lindqvist Wiktoria Lindqvist, Moheda
Wellman 1993     G Lennart Wiktorsson Lennart Wiktorsson, Urshult
Wide 2084 (ex Vide)     G Familjen Hildingsson Familjen Hildingsson, Kosta
Glim 2003  Ja   H Ronny Persson Göran Jonasson, Torsås
Hårleman 2037     H Göran Jonasson Göran Jonasson, Torsås
Lejkar 2064     H Skogby Stuteri Skogby Stuteri, Kvibille
Teg 1988     H Björn Gustavsson Björn Gustavsson, Vimmerby
Viktig 2001     H Tony Lindgren Tony Lindgren, Figeholm
Backdalas Kämpe 2048     K Backdala Hästgård Backdala Hästgård, Karlskrona
Boké 1979  Ja   K Jörgen Andersson & Nanna Engstrand Jörgen Andersson & Nanna Engstrand, Olofström
Bom Bom 2071     LM Thomsson Hovslageri & Körning AB Thomsson Hovslageri & Körning, Löberöd
Bonzo 2011     LM Familjen Ström Familjen Ström, Klippan
Brändabo Ådi 2062     LM Göran Jonasson Krister Johnsson, Hästveda
Elveligutten 1959     LM Karl-Inge Karlsson Karl-Inge Karlsson Tollarp
Fabian 1954     LM Hannah Andersson Hannah Andersson, Vinslöv
Halm 2034     LM Jenny Göransson Jenny Göransson, Brösarp
Hasp 2035     LM Familjen Ström  Familjen Ström, Klippan
Primör 2038  Ja   LM Eva & Zerny Johansson Eva & Zerny Johansson, Huaröd
Thamp (2097)     LM Familjen Ström Familjen Ström, Klippan
Tofte 1938     LM Familjen Ström  Familjen Ström, Klippan
Torp-Tak 2039  Ja   LM Sigvard Gustavsson  Sigvard Gustavsson, Vittsjö
Torp-Tum 2076  Ja   LM Sigvard Gustavsson, Jan Pålsson Sigvard Gustavsson, Vittsjö
Vind 1942     LM Karl-Inge Karlsson Karl-Inge Karlsson, Tollarp
Klenod 2015     N Tommy Gustavsson Tommy Gustavsson, Laholm
Lazer 2025     N Lennart Bengtsson Lennart Bengtsson, Älvsered
Léon 1936     N Birgitta Gralén Birgitta Gralén, Fjärås
Lojal (2093)     N Lennart Bengtsson Lennart Bengtsson, Älvsered
Moprins 2085     Norge Linda Snekkevåg Linda Snekkevåg, Norge
Trygg 2040     Norge Jorulf & Ann Rådal Jorulf & Ann Rådal, Norge
Zultan 1949     Norge Jorulf G. Rådal Jorulf G. Rådal, Norge
Vale (2099)     Norge Jorulf G. Rådal Jorulf G. Rådal, Hegra, Norge
Berol 2049     O Reine Jorefjord Reine Jorefjord, Fjällbacka
Bjh Bele (2087)     O Roland o Rosie Arvidson Roland o Rosie Arvidson, Uddevalla
Bozz 2023     O Göran Rohdén Orust hingstförening, Göran Rohdén Nösund
Diamant 1981     O Per-Olof Jakobsson Per-Olof Jakobsson, Uddevalla
Ene-Blacken 1923     O Per Ericsson Per Ericsson, Aplared
Helvin 2009     O Sune Hjerpe Sune Hjerpe, Ljungskile
Paj 2069     O Kerstin & Stig Rodin Kersin & Stig Rodin, Spekeröd
Pärlvine 2060     O Karin Andersson Karin Andersson, Henån
Tanke 2017     O Sune Hjerpe Sune Hjerpe, Ljungskile
Ulrik 2050  Ja   O Johnny Svensson Johnny Svensson, Hålta
Zudden 1992     O Maria Johansson Maria Johansson, Kareby
Radar 1955     PS Eva Lotta Liljenzin Eva Lotta Liljenzin, Hällingsjö
Zoldat 1995     PS Lars-Åke Johansson Lars-Åke Johansson, Sexdrega
Albertino 1969     R Team Eloge Team Eloge, Nossebro
Cesar (2089)     R Tore o Kristina Stockman Tore o Kristina Stockman, Götene
Djärv 2059     R Team Eloge Team Eloge, Nossebro
Elstad Blesen 2079     R Stein Bentstuen, Norge Team Eloge, Nossebro
Furir 2063     R Christina Allansdotter Christina Allansdotter, Tidaholm
Heirums Nils 1958     R Team Eloge Team Eloge, Nossebro
Henning 2081     R Team Eloge Team Eloge, Nossebro
Kavaljer 1998     R Per Axelsson Per Axelsson, Lidköping
Radix 2000     R Christina Allansdotter Christina Allansdotter, Tidaholm
Rolex 1937     R Tobias Sandahl Team Eloge, Nossebro
Smedsmo Lindar 1978     R Team Eloge Team Eloge, Nossebro
Tyr 2077     R Terje Holkestad/Sissel Rönning Terje Holkestad/Sissel Rönning, Norge
Glomstadgutten 1975     S Ingela Arpi & Mats Wallin Ingela Arpi & Mats Wallin, Molkom
Älve 2028     S Sune Hjerpe Rolf Olsson, Årjäng
Esperuds Bruno 2029 T Madeleine Bergvall Madeleine Bergvall, Skyllberg
Mirollo 1985     T Daniel & Alexander Bergström Daniel & Alexander Bergström, Örebro
Stråberga Frasse 1971     T Maria Lyktberg Maria Lyktberg, Hallsberg
Vrake 1994     T Ann-Katrin Karlsson Ann-Katrin Karlsson, St. Mellösa
Zixten 2018     U Mia Wirenborg Mia Wirenborg, Kungsör
Max 2041     W Agnetha Weingård Agnetha Weingård, Gustafs
Ämme (2100)     W Mats Norell Mats Norell, Dala-Husby
Bäckens Brolle 2032     X Martin Ståhlklo Martin Ståhlklo, Edsbyn
Lundar 1948     X Per Danhard/Malin Linds Per Danhard/Malin Linds, Alfta
Lupin 2065     X Per Danhard/Malin Linds Per Danhard/Malin Linds, Alfta
Odin 1986     X Anders Svensson Anders Svensson, Hudiksvall
Thrim 1957     X Anders Svensson Anders Svensson, Hudiksvall
Bark 2022     Y Boteåortens hästavelsförening Jan-Ove Lundqvist Arnäsvall
Prius (2095)     Y Knut-Erik Eriksson Knut-Erik Eriksson, Torpshammar
Bovi (2088)     Z Anna Andersson Anna Andersson, Undersåker
Fix 2044     Z Ann-Britt Bergqvist & Andreas Nilsson Ann-Britt Bergqvist & Andreas Nilsson, Orrviken
Tagel 2056     Z Malinda Alriksson Malinda Alriksson, Alsen
Valid CSS!

Sidan uppdaterad 2019-03-21  Copyright: 2015-2020 All rights reserved